Nobeltema (åk 4-5)

Vecka 49 hade årskurs 4-5 ett kort Nobeltema.

Årskurs 4 har arbetat med olika läsförståelseuppgifter om Alfred Nobel och Nobelfesten och årskurs 5 har arbetat med olika problemlösningsuppgifter kopplade till Alfred Nobel. Veckans GOTD-lektion handlade om Alfred Nobel, som vi skrev en varsin faktatext om.

Fredag den 8/12 hade vi vår egna Nobelfest. Vi startade dagen med en film om Alfred Nobel, där vi fick lära oss om hans liv, uppfinningar och testamente. Vi satt sedan i smågrupper och tänkte ut några behov/problem som vi skulle vilja komma på en lösning/uppfinning till. Grupperna fick beskriva sina uppfinningar, rita dem på A3- papper och sedan presentera sina kreativa uppfinningar för varandra.

/ Cecilia och Emelie

Det här inlägget postades i Senaste nytt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *