Barnboksveckan (åk 4-5)

Vecka 46 uppmärksammade årskurs 4-5 Barnboksveckan.

Vi har arbetat mycket med högläsning, årskurs 4 läste ”Nyckeln till Hinsides” av Albin och Karin Alvtegen och årskurs 5 läste ”För alltid” av Ingelin Angerborn. Till högläsningsböckerna har vi jobbat med inre bilder, författarporträtt, återberättande text samt att förutspå handlingen. Vi avslutade arbetet med boksamtal i helklass.

Vi hade veckans författare, Roald Dahl, som eleverna fick skriva en faktatext om. Vi har även haft veckans sagofigur, Bamse, som vi skrev en varsin faktatext om. Eleverna har läst olika klassiska sagor och arbetat med läsförståelse. Årskurs 5 hade även en tipspromenad kring innehållet i sagorna

.

/ Cecilia, Linn och Emelie

Det här inlägget postades i Senaste nytt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *